Domowy chleb pita z mąki pełnoziarnistej

Domowy cienki chlebek pita z mąki pełnoziarnistej jest zdrowy i smaczny, nie gorszy od sklepowego. Dlatego jeśli nie wiesz, jak gotować chleb pita własnymi rękami w domu, oferuję prosty podstawowy przepis. Można z niej przyrządzić dowolne codzienne i świąteczne przekąski. Ze wskazanej ilości produktów otrzymuje się 5 okrągłych pitów o średnicy 24 cm.

Składniki:

Mąka pełnoziarnista 200 g
Gorąca woda 100 gr
Sól 0,5 łyżeczki.
Olej roślinny 20 gr

Wlej gorącą wodę (temperatura wody około 80 stopni) do głębokiej miski, dodaj sól i olej do wody. Zamieszać.
Tam przesiać mąkę pełnoziarnistą i zagnieść ciasto.
Gotowe ciasto przełóż pod folię spożywczą, odstaw na 30 minut, aby odpoczęło.


Ciasto pokroić na 4 części. Podczas rozwijania jednej części umieść pozostałe trzy pod folią, aby ciasto nie wyschło. Posyp powierzchnię roboczą mąką i rozwałkuj tak cienko, jak to możliwe. Aby nadać kształt koła, przykryj ciasto pokrywką z patelni lub talerza o tej samej średnicy co patelnia, na której będziesz smażyć domowy chleb pita. Przytnij krawędzie. Z wyciętych krawędzi wszystkich czterech części ciasta otrzymamy piąty chlebek pita.
Piecz na suchej, dobrze rozgrzanej patelni na średnim ogniu przez około 1 minutę, aż na powierzchni pojawią się bąbelki.
Odwróć pitę na drugą stronę i spryskaj ją wodą 2-3 razy zwykłym spryskiwaczem, aby nie wyschła na patelni. Piec jeszcze pół minuty.
Gotowe ciastka zawiń w dość wilgotny ręcznik, pozostaw do całkowitego ostygnięcia.
Przechowuj domowy chleb pita z mąki pełnoziarnistej w torbie w lodówce. Okres przechowywania jest taki sam jak w przypadku zakupu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *